Winter (1)

Posted: 15/08/2018 by Ian in Club News

snowmanWinter Cup (1 ) is being run in two divisions. Crosstables at the half way point are below. We had a bit of a late start last night, but hope to be underway by 7:15 next week. Don’t be late

 

 

Knights Division

1 Joel Crombie 3.0 +W4 +B8 +W7
2 Lasen Silva 3.0 +W7 +B11 +W3
3 Udula Bandara 2.0 +B9 +W5 -B2
4 Andy Song 2.0 -B1 +W9 +B10
5 Josef Gillgren 2.0 +W10 -B3 +W8
6 Sean Clark 1.5 =W11 -B7 +BYE
7 Shan Sundararaj 1.0 -B2 +W6 -B1
8 Cam Sundararaj 1.0 +BYE -W1 -B5
9 Talmage Scirkovich 1.0 -W3 -B4 +W11
10 Ricky Hall 1.0 -B5 +BYE -W4
11 Daniel Dizon 0.5 =B6 -W2 -B9

 

Bishops Division

1 Richard Dare 3.0 +W10 +B3 +W7
2 Milton Severinsen 3.0 +B13 +W9 +B4
3 Graham Nolan 2.0 +B11 -W1 +B8
4 Alex Treat 2.0 +W12 +B10 -W2
5 Rowan Lightfoot 2.0 -B7 +B14 +W9
6 Max Stephens 2.0 -B9 +W13 +B11
7 Lara Hepenstall 1.5 +W5 =W8 -B1
8 Prashant Mistry 1.5 +W14 =B7 -W3
9 William Lynn 1.0 +W6 -B2 -B5
10 Leo Dizon 1.0 -B1 -W4 +B14
11 Kevin Li 1.0 -W3 +B12 -W6
12 Ian Kennedy 1.0 -B4 -W11 +B13
13 Ruchira Silva 0.0 -W2 -B6 -W12
14 Gary Judkins 0.0 -B8 -W5 -W10

 

Advertisements

Milton Club Rapid Champ 2018

Posted: 08/08/2018 by Ian in Club News

Congratulations to Milton who takes the title of Club Rapid Champion 2018 with a score of 5.5 out of 6. We start the Winter Cup next week. Don’t be late.

1 Milton Severinsen 5.5 +B36 +W15 +B8 =W2 +B3 +W5
2 Graham Nolan 4.5 +W30 +B9 +W6 =B1 +W10
3 Prashant Mistry 4.5 +W12 =B4 +W11 +B7 -W1 +B6
4 Ian Kennedy 4.5 +B29 =W3 +B10 +W13 -B5 +W9
5 Richard Dare 4.0 +W18 +B14 -W7 +B15 +W4 -B1
6 Hilton Bennett 4.0 +B21 +W20 -B2 +W23 +B7 -W3
7 Eushin Kang 4.0 +B32 +W23 +B5 -W3 -W6 +B14
8 William Crombie 4.0 +W34 +B19 -W1 -B14 +W17 +B16
9 Leo Dizon 3.5 +B25 -W2 +B24 =BYE +W11 -B4
10 Joseph Hall 3.5 =W11 +B34 -W4 +B32 +W14 -B2
11 William Lynn 3.5 =B10 +W36 -B3 +W12 -B9 +W15
12 Max Stephens 3.5 -B3 =BYE +W22 -B11 +W29 +W24
13 Gary Judkins 3.0 +W22 +B27 =BYE -B4 -W15 =B18
14 Michael Lin 3.0 +B24 -W5 +B29 +W8 -B10 -W7
15 Christopher Symon 3.0 +W16 -B1 +W17 -W5 +B13 -B11
16 Joel Crombie 3.0 -B15 +W32 -B18 +W26 +B23 -W8
17 Sean Clark 3.0 -B20 +W33 -B15 +W25 -B8 +W26
18 Alex Treat 3.0 -B5 =BYE +W16 +B30 =W13
19 Kevin Li 2.5 +B33 -W8 +B25 =BYE
20 Ruchira Silva 2.5 +W17 -B6 =BYE +W32
21 Nathanial Loy 2.5 -W6 =BYE +B34 +B24
22 Shan Sundararaj 2.5 -B13 -W25 -B12 =BYE +B36 +W23
23 Rowan Lightfoot 2.0 +W31 -B7 +W27 -B6 -W16 -B22
24 Talamge Scirkovich 2.0 -W14 +B31 -W9 +B33 -W21 -B12
25 Andy Song 2.0 -W9 +B22 -W19 -B17 +W32
26 Alex Hall 2.0 -W29 +W36 -B16 +W34 -B17
27 Maureen Murphy 1.5 +BYE -W13 -B23 =BYE
28 Joshua Walker 1.5 +BYE =BYE
29 Daniel Dizon 1.5 -W4 +B26 -W14 =BYE -B12
30 Josef Gillgren 1.5 -B2 =BYE =BYE =BYE -W18
31 Lasen Silva 1.5 -B23 -W24 =BYE +W36
32 Ricky Hall 1.0 -W7 -B16 +W34 -W10 -B25 -B20
33 Richard Ismay 1.0 -W19 -B17 +BYE -W24
34 Joshua Holtham 1.0 -B8 -W10 -B32 -W21 -B26 +BYE
35 Murray Tuatini 0.5 =BYE
36 Cam Sundararaj 0.5 -W1 -B11 -B26 =BYE -W22 -B31

 

Open Photos

Posted: 02/08/2018 by Ian in Club News

Capture

You can check out photos from the open here

Likely Round Six Draw

Posted: 01/08/2018 by Ian in Club News

This is the tentative Round Six Pairing for the top ten boards, subject to change on the night if people dont turn up.

Bo. White Player Pts Pts Black Player
1  Milton Severinsen 4.5 4  Richard Dare
2  Hilton Bennett 4 3.5  Prashant Mistry
3  Graham Nolan 3.5 3.5  Joseph Hall
4  Ian Kennedy 3.5 3.5  Leo Dizon
5  Joel Crombie 3 3  William Crombie
6  Michael Lin 3 3  Eushin Kang
7  William Lynn 2.5 3  Christopher Symon
8  Nathanial Loy 2.5 2.5  Gary Judkins
9  Kevin Li 2.5 2.5  Max Stephens
10  Alex Treat 2.5 2  Rowan Lightfoot

Crosstable At Round Five

Posted: 01/08/2018 by Ian in Club News
1 Milton_Severinsen 4.5 +B33 +W9 +B12 =W4 +B5
2 Richard_Dare 4.0 +W15 +B11 -W10 +B9 +W6
3 Hilton_Bennett 4.0 +B19 +W25 -B4 +W20 +B10
4 Graham_Nolan 3.5 +W30 +B7 +W3 =B1
5 Prashant_Mistry 3.5 +W18 =B6 +W14 +B10 -W1
6 Ian_Kennedy 3.5 +B26 =W5 +B8 +W16 -B2
7 Leo_Dizon 3.5 +B23 -W4 +B21 =BYE +W14
8 Joseph_Hall 3.5 =W14 +B36 -W6 +B31 +W11
9 Christopher_Symon 3.0 +W13 -B1 +W22 -W2 +B16
10 Eushin_Kang 3.0 +B31 +W20 +B2 -W5 -W3
11 Michael_Lin 3.0 +B21 -W2 +B26 +W12 -B8
12 William_Crombie 3.0 +W36 +B17 -W1 -B11 +W22
13 Joel_Crombie 3.0 -B9 +W31 -B15 +W24 +B20
14 William_Lynn 2.5 =B8 +W33 -B5 +W18 -B7
15 Alex_Treat 2.5 -B2 =BYE +W13 +B30
16 Gary_Judkins 2.5 +W29 +B28 =BYE -B6 -W9
17 Kevin_Li 2.5 +B32 -W12 +B23 =BYE
18 Max_Stephens 2.5 -B5 =BYE +W29 -B14 +W26
19 Nathanial_Loy 2.5 -W3 =BYE +B36 +B21
20 Rowan_Lightfoot 2.0 +W35 -B10 +W28 -B3 -W13
21 Talamge_Scirkovich 2.0 -W11 +B35 -W7 +B32 -W19
22 Sean_Clark 2.0 -B25 +W32 -B9 +W23 -B12
23 Andy_Song 2.0 -W7 +B29 -W17 -B22 +W31
24 Alex_Hall 2.0 -W26 +W33 -B13 +W36
25 Ruchira_Silva 1.5 +W22 -B3 =BYE
26 Daniel_Dizon 1.5 -W6 +B24 -W11 =BYE -B18
27 Joshua_Walker 1.5 +BYE =BYE
28 Maureen_Murphy 1.5 +BYE -W16 -B20 =BYE
29 Shan_Sundararaj 1.5 -B16 -W23 -B18 =BYE +B33
30 Josef_Gillgren 1.5 -B4 =BYE =BYE =BYE -W15
31 Ricky_Hall 1.0 -W10 -B13 +W36 -W8 -B23
32 Richard_Ismay 1.0 -W17 -B22 +BYE -W21
33 Cam_Sundararaj 0.5 -W1 -B14 -B24 =BYE -W29
34 Murray_Tuatini 0.5 =BYE
35 Lasen_Silva 0.5 -B20 -W21 =BYE
36 Joshua_Holtham 0.0 -B12 -W8 -B31 -W19 -B24

Waikato  Open 2018 – Prize Summary

Posted: 31/07/2018 by Ian in Club News


Open Division
1st           Ben Hague                          (Auckland)                          5
2nd =      Michael Steadman          (Auckland)                          4.5
Russell Dive                        (Wellington)
Grade I
1st           Nathan Goodhue             (Auckland)                          4
2nd =      Bob Gibbons                      (Auckland)                          3.5
Hilton Bennett                  (Hamilton)
Grade II
1st           Luis Duran Rubalcava      (Hamilton)                          3.5
2nd –       Josia Vickers                       (Mt Maunganui)               3
Juni Aguilar                         (North Shore)
Winner of Len Whitehouse Memorial Trophy for best Waikato player:
Graeme Spain                                    (Te Awamutu)                   4

Under 1800 Division
1st           Michael Lin                         (Hamilton)                          5.5
2nd =       Lara Heppenstall              (Hamilton)                          4.5
William Crombie              (Hamilton)
Grade I
1st           Kendrick Zhang                 (North Shore)                    4
2nd =      Gary Judkins                       (Hamilton)                          3.5
Jeffrey Yu                            (Auckland)
Ying Wang                           (Auckland)
Grade II
1st           Joel Crombie                      (Hamilton)                          3
2nd          Tracy Liu                               (Auckland)                          2.5
Vraj Dhankee                     (Waitakere)
Winner of William Lynn Cup for best Hamilton Junior:
Michael Lin                                         (Hamilton)                          5.5

Final Crosstables

Posted: 29/07/2018 by Ian in Club News

Open

U1800